PAPRENE CENE NA PRIMORJU: Bečlija šokiran računom koji je dobio za večeru u Hrvatkskoj!

Nalazimo se u drugoj polovini jula, a sezona godišnjih odmora je u samom jeku, imajući to u vidu nije ni čudno što su učestali tekstovi i objave o cenama koje objavljuju putnici sa letovanja po Mediteranu – jer svuda su cene znatno uvećane u odnosu na minule godine.

Međutim, kada su priče o cenama u pitanju, prednjače one koje stižu sa hrvatskog primorja.

„Nakon inflacije, uvođenja evra, a verovatno i zbog svoje sve veće popularnosti, Hrvatska je očigledno postala skupa destinacija na Jadranu“, piše austrijski portal Heute, kome se javio Bečlija nezadovoljan cenama u Malom Lošinju, a preneo je i hrvatski Večernji list.

Naime, tokom svog odmora na ostrvu Mali Lošinj, Bečlija se šokirao kada mu je nakon večere uručen račun u jednom restoranu.

„Za dve osobe platio sam 148,75 eura, što je neverovatno skupo“, izjavio je. Na računu su se našli riba prve klase, dve porcije blitve, jedna porcija pomfrita, hleb, tri Aperol špricera i flaša mineralne vode.

Foto: Svet Dijaspore / S.N.

„Srećom, već je progutao posljednji zalogaj kad mu je uručen račun“, vickasto je komentirisao austrijski Heute, dodajući da iako muškarac nije mogao da sakrije svoje iznenađenje visokim cenama, Martin* (izmišljeno ime od strane redakcije) je uživao u autentičnoj ostrvskoj kuhinji s lokalnim namirnicama – navedeno je na Facebook stranici restorana u kome je par iz Beča večerao.

Međutim, kad pročitamo ovakve tekstove, moramo da uzmemo u obzir sve činjenice.

Naime, Mali Lošinj slovi za jedan od bisera hrvatskog primorja, reč je ostrvu Lošinj koje je oduvek imalo status ekskluzivnosti zbog svoje pozicije na otvorenom moru ka Italiji, površine od samo 74 km² i sa 7.000 stanovnika, ovo ostrvo je hot-spot za sve ljubitelje nautike bilo da je reč o jahtama ili jedrilicama.

Otići na takvo jedno mesto već predstavlja luksuz jer tamo nema masovnog turizma, a ekskluzivitet se svuda na svetu više plaća.

Foto: Svet Dijaspore / S.N.

Uz  sve to, ajde da pogledamo cene:

Porcija blitve 5,50 evra (x2), porcija prženih krompirića 5,50 (x1), porcija hleba 2,50 (x1), Aperol špricer 6,00 evra (x3), mineralna voda (0,75 l) 5,50 (x1), sve ovo i odgovara +- i cenama u restoranima u Beču. Kad smo kod ribe, lepo na računu piše 8,50 evra za očišćenu ribu za 100 gr, prostom računicom dolazimo do toga da je dvoje Bečlija imalo dobrani apetit kad su odabrali poveću ribu, uz to prve klase, koja je očišćena bila težine 1 kg i 250 grama – čime se dolazi na cenu od 106,25 evra samo za ribu.

Tako da – luksuz košta!

Uz to, ukoliko uzmemo u obzir da se pomenuti restoran nalazi u luci, što na ovakvim ekskluzivnim destinacijama odmah znači – čitaj – luksuzni restoran u marini – nije nam jasno za šta su se tačno bunili ovi turisti. Možda da se sledeće godine ipak odluče za neki “All Inclusive” aranžman u hotelu sa 5* na nekoj od masovnih turističkih destinacija na Mediteranu, a ne za individualna putovanja na ekskluzivnim destinacima u komšiluku?

Svako mora unapred da zna šta tačno želi i koliko novaca je spreman da izdvoji za to.

Šaljite nam vaše fotke i iskustva sa putovanja!

Tekst: Svetlana Nenadović Glušac / Svet Dijaspore

Foto: Svet Dijaspore / S.N.