Porodično poljoprivredno gazdinstvo „Jelen“ smešteno je u naselju Ljubače u okolini Tuzle i krije prave prizore iz bajke. Na oko 30-tak hektara površine nalazi se oko 180 jelena, koji slobodno šetaju i druželjubivi su.
„Prvobitno je bilo zamišljeno da bude lovište, ali vrlo brzo smo odustali zbog komplikovanih procedura u BiH. U međuvremenu se rodila ljubav prema jelenima. Od 2021. godine omogućili smo posete subotom i nedeljom. Ljudi su nas odlično prihvatili, planiramo širenje kapaciteta. Ovu godinu smo potrošili tražeći najbolje rešenje. U proleće ćemo početi sa radom svaki dan. Moći će svi da uživaju s jelenima“, najavljuje vlasnik Mujo Muratović.
Jeleni su prema rečima Muratovića otporni na bolesti. Ono što je zanimljivo posetiocima je taj blizak kontakt sa jelenima, jer su prijateljski nastrojeni. Rogovi jelena najupečatljivije su obeležje koje ove lepe životinje razlikuje od svih ostalih. Kad rastu, prekriveni su osetljivom i nežnom kožom, prožetom krvnim žilama.
Nakon nekog vremena prestaje cirkulacija krvi koja dostavlja hranjive sastojke u rogove. U podnožju rogova stvara se prsten zbog kojeg oni otpadaju. U ovom slučaju se kaže da je jelen odbacio rogove.
„Ono što je karakteristično kod svih jelena da svake godine otpadaju rogovi kod mužjaka i rastu novi. Kažem kod mužjaka, jer samo mužjaci i imaju rogove. Uglavnom nas posetioci to pitaju da li ženke imaju rogove“, objašnjava Muratović.
Jeleni su druželjubivi, ali ipak u sezoni parenja dolazi do borbe između njih za ženke. Period parenja počinje u avgustu i traje do oktobra.
„Kada je vreme parenja, 15-20 dana traje. Mužjaci se bore za prevlast, onaj koji je najjači okuplja harem. 20-30 ženki u svom haremu ima. Najveći mužjak je uginuo posle parenja. Dvadesetak dana nije ni jeo ni pio, da kažem narodnim jezikom. Iscrpeo se i toliko smršao da kada je zima došla, nije mogao da preživi“, ispirčao je Muratović.
„Jeleni su poput ljudi, koliko se trudite i ljubavi im pružite – oni vam uzvrate“, zaključuje za kraj.
Izvor: N1 Sarajevo