Povrće sadrži razne hranjive materije koje podržavaju celokupno fizičko zdravlje. Nova studija sugeriše da, osim fizičkog zdravlja, povrće može da poboljša mentalno zdravlje.
„Povrće sadrži bezbroj mikronutrijenata, cink, magnezijum, folat i gvožđe. Sve to je ključno za uravnoteženo funkcionisanje ljudskog organizma. Takođe sadrži antioksidanse koji štite telo od oksidativnog stresa, koji je povezan s depresijom i anksioznošću”, kaže dijetetičarka Isa Kujavski.
U novoj studiji istraživači su želeli da vide mogu li da otkriju uticaj na sreću i psihološku dobrobit na temelju količine povrća koju ljudi konzumiraju. Tako su analizirane navike 75 učesnika između 18 i 65 godina koji su obično imali nizak unos povrća.
Tokom osam nedelja učesnici u istraživanju dobijali su izbor svežeg ili smrznutog povrća i konzumirali su količine preporučene u Smernicama o ishrani – otprilike dve do četiri porcije dnevno.
Kontrolna grupa držala se svoje uobičajene ishrane. Istraživači su koristili skalu subjektivne sreće (SHS) za procenu sreće pre i nakon studije.
„SHS rezultati su se povećali kada se konzumirala količina i vrsta povrća preporučena u Smernicama o ishrani”, kaže doktor Šanon Kasperson, biolog u Centru za istraživanje ljudske ishrane Grand Forks.
Svaki učesnik testa jeo je dve do tri porcije povrća svaki dan, sami su birali povrće koje su želeli da jedum, a rezultati su potvrdili ono što su mnogi stručnjaci za hranu i ishranu pretpostavljali – da raznolika ishrana može imati širok uticaj na celokupnu dobrobit osobe.
U istraživačkom radu dr Kasperson napominje da vitamini i fitohemikalije u povrću imaju antioksidativne i protivupalne efekte što može pozitivno da utiče na psihu, prenosi Indeks.
Izvor: magazin.politika.rs